przykładowe gotowanie danie z diety pudelkowej z wyborem

Na czym polega okno żywieniowe? Korzyści postu przerywanego

Published On: 29 czerwca, 2022
danie z brokułami z diety wegańskiej catering

Dieta z oknem żywieniowym to ciekawa alternatywa dla osób, które chcą schudnąć, nie skupiając się jednocześnie na skrupulatnym liczeniu kalorii. Dieta IF zyskuje w ostatnim czasie na popularności dzięki swoim intuicyjnym zasadom. Co to jest post przerywany i kiedy warto go wprowadzić? Poznaj korzyści, jakie przynosi okienkowa dieta.

Post przerywany – zasady diety IF

Czym charakteryzuje się dieta z oknem żywieniowymPost przerywany (z ang. Intermittent Fasting) to taki sposób odżywania, który wymaga od nas odpowiedniej organizacji czasu. Do kogo skierowana jest dieta oparta o okno żywienioweZasady IF są niezwykle proste. Post przerywany jest modelem żywieniowym, w którym kluczową rolę odgrywa pora, w jakiej spożywane są posiłki.

16:8 – metoda TRF

TRF (z ang. Time-Restricted Feeding) to jeden z dwóch najpopularniejszych wariantów diety, podczas której obwiązuje post przerywanyCo to jest TRF? Model zakłada 16-godzinny okres przerwy w przyjmowaniu posiłków, po którym następuje okno żywieniowe, trwające 8 godzin. Dopuszczalne są różne kombinacje diety. Nieco bardziej rygorystyczne podziały wariantu to m.in. 20/4 lub 18/6.

5:2 – metoda ADF

Co to jest post przerywany, oparty o ADF? Metoda Alternate-Day Fasting to technika, która przewiduje dwa 24-godzinne posty w tygodniu. Czy w dni, w których obowiązuje post przerywany, należy całkowicie zrezygnować z posiłków? ADF pozwala spożyć 20-25% dziennego zapotrzebowania kalorycznego w dni postne. Podział tygodnia w ramach modelu ADF może ulegać modyfikacjom. Dwa lub trzy dni postu to najpopularniejsza kombinacja, jaką zakłada dieta. Okno żywieniowe w przypadku ADF trwa przez pozostałą część tygodnia.

Czym jest okno żywieniowe? Zalety i wady postu przerywanego

Jakie korzyści może przynieść okienkowa dietaPost przerywany to przede wszystkim ciekawe rozwiązanie dla osób, które praktykują nieregularny tryb dnia. Jeżeli nie masz czasu na liczenie kalorii, a ilość posiłków wolisz ograniczyć do trzech – odpowiednim wyborem może okazać się dieta z oknem żywieniowym. W trakcie okresu postnego zalecane jest spożywanie znacznej ilości płynów. To dobry sposób na wypracowanie nawyku regularnego nawadniania organizmu. Co więcej, IF wiąże się ze stopniową utratą wagi. Konsekwentna, zrównoważona redukcja tkanki tłuszczowej pozwala uniknąć efektu jojo.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania postu przerywanegoZasady IF mogą nie przypaść do gustu sportowcom – wysokie dzienne zapotrzebowanie kaloryczne trudniej będzie wpleść w zaledwie kilkugodzinne okno żywieniowe. Czy u osób cierpiących na zaburzenia metaboliczne sprawdzi się post przerywanyJadłospis powstały w oparciu o IF nie jest polecany diabetykom. W przypadku osób cierpiących na cukrzycę, regularne przyjmowanie posiłków pomaga uniknąć spadków poziomu glukozy we krwi.

biały zegarek na nóżkach a obok butelka wody z centymetrem krawieckim

Jak organizm zareaguje na post przerywanyJadłospis na diecie IF

W pierwszych dniach postu niektóre z osób odczuwają lekkie, niegroźne dolegliwości – osłabienie, ból głowy, wahania nastroju czy spadek energii. Nieprzyjemne powikłania znikają najczęściej po pierwszych kilku dniach od wprowadzenia postu przerywanego. Jak zacząć dietę IF, nie narażając się na przykre dolegliwości? Ważnym elementem w trakcie procesu zmiany nawyków żywieniowych jest wcześniejsza adaptacja organizmu.

Jeżeli zdecydujesz się na spożywanie trzech posiłków dziennie w ramach okna żywieniowego, zacznij ograniczać ilość dań jeszcze przed rozpoczęciem diety. Osoby początkujące decydują się najczęściej na wariant TRF 16:8. Taka kombinacja pozwala na dość swobodny podział posiłków. Dla przykładu – rozpoczynając okno żywnościowe wczesnym popołudniem, ostatni posiłek będziesz mógł przyjąć nawet w granicach godziny 20.

Odpowiednia dieta z oknem żywieniowym. Jaki catering sprawdzi się najlepiej?

Osoby, które nie znajdują czasu na samodzielne przygotowywanie posiłków, coraz częściej decydują się na dietę opartą o okno żywienioweZasady IF bez problemu połączyć można z dietą pudełkową. Firmy cateringowe oferują spersonalizowane pakiety, uwzględniając post przerywany. Jak zacząć dietę, która skupiona będzie na metodzie okna żywieniowego? Warto wybrać catering pudełkowy, który ograniczony będzie do 3-4 posiłków w ciągu dnia. Fit-Body komponuje plany dietetyczne, uwzględniając zapotrzebowanie kaloryczne klienta i preferowaną przez niego ilość posiłków.

Czy podczas diety IF warto zdecydować się na catering? Poznaj ofertę od Fit-Body

Marzysz o redukcji wagi, nie rezygnując przy tym z ulubionych produktów? Dobrym rozwiązaniem będzie profesjonalnie skomponowana dieta. Okno żywieniowe może być łączone z dowolnym programem żywieniowym. W ofercie Fit-Body znajdują się liczne warianty, dostosowane do preferencji klienta – diety ketogenicznebezmięsne, a także pakiety niezawierające laktozy czy glutenu. Skorzystaj ze spersonalizowanego cateringu i ciesz posiłkami, czekającymi pod Twoimi drzwiami każdego dnia.