przykładowe gotowanie danie z diety pudelkowej z wyborem

Czym jest l-karnityna? Właściwości i wpływ na odchudzanie

Published On: 19 września, 2022
danie z brokułami z diety wegańskiej catering

Suplementacja l-karnityny na odchudzanie to coraz powszechniejsze rozwiązanie zarówno pośród osób, które chcą wyeliminować zbędne kilogramy, jak i sportowców, dbających o kondycję ciała. Substancja ta jest naturalnie syntetyzowana w organizmie człowieka, jednak wyłącznie w niewielkich, często niewystarczających ilościach. Czym wyróżnia się l-karnityna? Właściwości i działanie aminokwasu omawiamy w poniższym artykule.

L-karnityna – co to za substancja?

Nazwa L-karnityna pochodzi od łacińskiego słowa „carnus”, oznaczającego mięsień. Substancja powstaje w nerkach, wątrobie i mózgu w skutek reakcji aminokwasów metioniny i lizyny. Może być ona dostarcza do organizmu zarówno dzięki syntezie, jak i z suplementami bądź pożywieniem.

L-karnityna wykazuje działanie antyoksydacyjne, w skutek czego pomoże ona zmniejszyć m.in. ryzyko wystąpienia nowotworów i chorób układu krążenia. Substancja może dodatkowo walczyć z niszczeniem komórek, wpływając tym samym na kondycję skóry.

czarno białe zdjęcie rozsypanych tabletek

Jakie jeszcze właściwości posiada l-karnityna? Działanie aminokwasu obecne jest na wielu płaszczyznach. Substancja wspiera procesy odpowiedzialne za aktywność tarczycy i hormonów płciowych. Warto również wspomnieć, że l-karnityna wpływa na pracę układu nerwowego – skraca ona czas, który poświęcany jest na podejmowanie decyzji, przyśpieszając jednocześnie funkcjonowanie całego systemu.

Osoby, które chcą zredukować nadmierną tkankę tłuszczową, również sięgają po l-karnitynę. Działanie antycellulitowe substancji pomaga m.in. w przyśpieszeniu metabolizmu. Nic więc dziwnego, że preparat ten coraz częściej wchodzi w pakiet codziennej suplementacji Polaków.

L-karnityna na odchudzanie. Jak stosować?

Czym wyróżnia się l-karnityna? Działanie substancji z całą pewnością docenią osoby aktywne fizycznie – produkt wpływa na poprawę zdolności wysiłkowych, zwiększając wydajność treningową. Warto również zaznaczyć, że l-karnityna bierze udział w transporcie kwasów tłuszczowych, które zamieniane są później w energię.

Eksperci zaznaczają jednak, że efekty działania l-karnityny widoczne będą wyłącznie w połączeniu z aktywnością sportową i zdrową, zbilansowaną dietą. Udowodniono bowiem, że koncentracja suplementu w mięśniach rośnie w momencie spożywania jedzenia.

L-karnityna na odchudzanie – połącz suplementację z pysznymi posiłkami od Fit-Body

Zastanawiając się nad wprowadzeniem suplementacji tego aminokwasu, warto zadbać w pierwszej kolejności o regularne przyjmowanie jakościowych posiłków. W ofercie Fit-Body dostępne są różnorodne warianty zbilansowanych planów, złożonych z 3, 4 lub 5 posiłków. Dieta optymalnaketogenicznawegetariańska – przetestuj proponowane przez nas pakiety i znajdź plan, który będzie doskonale współgrał z Twoją suplementacją.