przykładowe gotowanie danie z diety pudelkowej z wyborem

Zakwaszony organizm – objawy, fakty i mity

Published On: 24 maja, 2022
danie z brokułami z diety wegańskiej catering

Zakwaszony organizm – objawy to hasło, które coraz częściej wpisujemy w wyszukiwarkę, aby poznać przyczyny naszych dolegliwości i zawalczyć o lepsze zdrowie. Przeczesując artykuły publikowane w sieci, możemy trafić na listy produktów zakwaszających organizm czy specjalne diety zasadowe, mające za zadanie odkwasić lub alkalizować nasz organizm. A jak jest naprawdę?

Zakwaszony organizm – objawy

Nasz organizm funkcjonuje w wąskim przedziale pH i wartości poszczególnych płynów oraz tkanek mogą się zmieniać jedynie w niewielkich granicach.

Warto przy tym podkreślić, że w całym organizmie mamy różne pH np. Mocz powinien mieć odczyn kwaśny lub zasadowy w granicach pH 4,6-8,0, natomiast krew neutralny o wartości 7,40. Zazwyczaj, jeśli mowa o zakwaszeniu organizmu, objawy łączone są ze zmianami pH w krwi.

Co może powodować zakwaszenie organizmu? Dieta, jak się okazuje, wpływa na zakwaszenie krwi, ale w nieznacznym stopniu – około 0,01 – 0,02 jednostek, w nieco większym wymiarze wpływa na zakwaszenie moczu – do 1,2 pH.

Zakwaszony organizm objawia się dolegliwościami takimi jak zmęczenie, nadwaga oraz złe samopoczucie, może również wiązać się z wyższym ryzykiem zachorowania na insulinoodporność, cukrzycę, nowotwory oraz chorób nerek czy osteoporozy.

Czy istnieją produkty zakwaszające organizm?

Produkty zakwaszające organizm, a ściślej mówiąc kwasotwórcze można ocenić kilkoma wskaźnikami, wśród których najpopularniejszym jest PRAL (ang. Potential Renal Acid Load). Według jednostek PRAL produkty zakwaszające organizm to m.in.:

  • ryby,
  • mięso,
  • żółtko jaja,
  • ser twarogowy,
  • orzechy,
  • produkty zbożowe.

Produkty zasadotwórcze są to natomiast wszystkie owoce i warzywa, a względnie neutralne są m.in. rośliny strączkowe, masło, cukier, produkty typu cola, wino oraz kawa. Czy w takim razie powinniśmy unikać produktów zasadotwórczych, chcąc cieszyć się zdrowiem? Niekoniecznie, wystarczy, że nasza dieta będzie bogata w dużą ilość owoców i warzyw, najlepiej w niskoprzetworzonej formie.

Cierpisz na dolegliwości ze strony układu pokarmowego? Wypróbuj zdrową dietę od Fit-Body

Okazuje się, że połączenie zakwaszenia organizmu z dietą ma swoje uzasadnienie, ale związki te nie mają dużego znaczenia klinicznego. Warto jednak podkreślić, że zbilansowane, zdrowe odżywianie wpływa na nasze samopoczucie, poziom energii czy zdolności regeneracyjne organizmu.

Dlatego, jeśli cierpisz na dolegliwości powszechnie łączone z zakwaszonym organizmem, objawy takie jak: zaparcia, złe samopoczucie, ciągłe zmęczenie, warto zadbać o prawidłowy jadłospis już dziś.

Może Ci w tym pomóc catering dietetyczny od Fit-Body. Codziennie rano dostarczymy Ci pod wskazany adres posiłki pełne witamin, minerałów i makroelementów, które opracowaliśmy w porozumieniu z doświadczonymi dietetykami. Osobom, którym doskwierają dolegliwości ze strony układu pokarmowego, szczególnie polecamy nasze plany diet eliminacyjnych – np. bez glutenu lub bez laktozy.

Już teraz zamów pakiet testowy w promocyjnej cenie i przekonaj się, że zdrowe żywienie jest łatwiejsze i smaczniejsze niż myślisz!