przykładowe gotowanie danie z diety pudelkowej z wyborem

Czym się różni weganizm od wegetarianizmu?

Published On: 11 lutego, 2022
danie z brokułami z diety wegańskiej catering

Przygotowujesz przyjęcie, na którym pojawi się osoba, która je roślinnie i nie wiesz co ugotować? A może sam chcesz przejść na dietę pozbawioną produktów odzwierzęcych i zastanawiasz się czym się różni weganizm od wegetarianizmu? Z tego artykułu dowiesz się co charakteryzuje obie diety.

mężczyzna niesie skrzynkę z warzywami z ogrodu

Wegetarianizm a weganizm – różnice i podobieństwa

Wiele osób mylnie traktuje pojęcia weganizm i wegetarianizm tożsamo, warto zatem przybliżyć zasady obu diet.

Weganizm a wegetarianizm podobieństwa:

  • oba typy diety zakładają eliminację mięsa i jego przetworów z jadłospisu,
  • zarówno wegetarianie jak i weganie unikają również produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak żelatyna (pozyskiwana ze skóry świń oraz krów), koszenila (barwnik pozyskiwany z pancerzy owadów) czy podpuszczka (używana do produkcji niektórych serów, jest wyciągiem z żołądków cieląt),
  • weganizm i wegetarianizm traktowane nie tylko jako dieta, ale również pewien styl życia, zakłada również rezygnację z rozrywek, które przyczyniają się do krzywdy zwierząt, np. wizyt w cyrkach, w których występują zwierzęta.

Weganizm a wegetarianizm różnice:

  • osoby na diecie wegańskiej eliminują z jadłospisu również produkty pozyskiwane od zwierząt, takie jak nabiał i jego przetwory (np. mleko, sery, jogurty, masło), jajka, miód czy pyłek pszczeli,
  • osoby, które traktują weganizm nie tylko jako dietę, ale również pogląd na życie, unikają kupowania ubrań i dodatków z materiałów pozyskiwanych od zwierząt, np. wełny, pierza, naturalnej skóry czy jedwabiu, a także kupowania kosmetyków od firm, które testują swoje produkty na zwierzętach.

Weganizm a wegetarianizm – powody przejścia na dietę roślinną

Wegetarianizm i weganizm mogą być traktowane jedynie jako rodzaj diety, lub szerzej – dotyczyć codziennych wyborów, które mają przyczynić się do ograniczenia cierpienia zwierząt. Najbardziej powszechne powody, dla których ludzie decydują się na eliminację produktów odzwierzęcych z życia to m.in.:

  • empatia w stosunku do zwierząt hodowlanych i chęć ograniczenia ich cierpienia w przemyśle,
  • troska o planetę (hodowla zwierzęca przyczynia się m.in. do nadmiernej emisji dwutlenku węgla i wiąże się z użyciem ogromnej ilości wody),
  • preferencje żywieniowe i alergie pokarmowe,
  • chęć zadbania o własne zdrowie i samopoczucie.

świeże warzywa i owoce

Weganizm a wegetarianizm w planach dietetycznych od Fit Body

Zastanawiasz się jak przedstawia się weganizm a wegetarianizm w dietach pudełkowych? Osoby na diecie roślinnej mogą czuć się bezpiecznie z naszymi planami. Ściśle przestrzegamy zasad dotyczących obu diet, dlatego w wariancie wegetariańskim nie znajdziesz owoców morza, ryb, mięsa czy jego przetworów, a plan wegański pozbawiony jest dodatkowo wszelkich produktów odzwierzęcych, czyli nabiału, miodu oraz jaj.

Co zatem zawierają oba rodzaje diet? Zdrowe tłuszcze roślinne takie jak olej lniany czy rzepakowy oraz różne rodzaje chrupiących pestek i orzechów, zboża i kasze, sycące źródła białka, m.in. fasolę, soczewicę, zielony groszek czy przetwory z soi, świeże soczyste owoce, pełne witamin sezonowe warzywa i aromatyczne bukiety przypraw. Już dziś zamów pakiet testowy i przekonaj się, że dieta roślinna w naszym wykonaniu jest pełna smaku i wartości odżywczych, które pozwolą Ci zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.