Białko roślinne – fakty, mity, źródła
Z roku na rok diety wykluczające z jadłospisu mięso, a nawet wszystkie produkty odzwierzęce zyskują na popularności. Jadłospis oparty na produktach roślinnych to świetny wybór dla osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo czy zatrzymaniu katastrofy klimatycznej. Jedną z głównych kontrowersji na tego typu diecie wzbudza białko roślinne. Jakie są jego źródła i co warto wiedzieć na temat tego makroskładnika?
Czy białko roślinne jest niepełnowartościowe?
Zwolennicy diety roślinnej mówią, że może ona polepszać samopoczucie, wspomagać pracę jelit, pomagać w osiąganiu celów sylwetkowych czy poprawiać wygląd włosów, skóry i paznokci. Przeciwnicy natomiast straszą złą przyswajalnością białka roślinnego i doprowadzeniem do niedoborów, jak jest naprawdę?
Białko to jeden z 3 makroskładników (obok węglowodanów i tłuszczy), a dokładniej są to aminokwasy w postaci białek – zwierzęcych lub roślinnych. Ilość białka w codziennym jadłospisie uzależniona jest od naszych celów sylwetkowych czy codziennej aktywności fizycznej.
Dobrze zbilansowana dieta sportowca, który buduje masę mięśniową, powinna dostarczać od 1,4 do 2 g białka na kilogram masy ciała, natomiast osoby, którym zależy na utrzymaniu zdrowia powinny dostarczać sobie z pokarmem od 1,1 do 1,4 g białka na kilogram masy ciała. Warto podkreślić, że może to być zarówno białko roślinne jak i odzwierzęce, którego źródło zajedziemy w mięsie, jajkach czy nabiale.
Ważna jest różnorodność aminokwasów białka roślinnego. Dobrze jest łączyć ze sobą białka pochodzące z produktów zbożowych z białkami, których źródłem są rośliny strączkowe. Względnie pełnowartościowe białko roślinne ma natomiast soja i produkty sojowe, takie jak napoje roślinne, jogurty, tofu czy tempeh.
Jakie są inne, dobre źródła białka roślinnego?
- rośliny strączkowe, takie jak soczewica, ciecierzyca, bób, groch czy fasola,
- orzechy i nasiona,
- zboża i kasze np. kasza gryczana, jaglana, jęczmienna lub quinoa,
- warzywa takie jak brokuły, szpinak, kalafior.
Białko roślinne – produkty gotowe
Poza wyżej wymienionymi źródłami białka roślinnego w produktach nieprzetworzonych, osoby na diecie wegańskiej mogą również korzystać z gotowych posiłków i półproduktów bogatych w białko roślinne. Produkty i dania gotowe, które warto wymienić to m.in.:
- bezmięsne parówki, wędliny i kotlety,
- makarony z groszku, soczewicy bądź ciecierzycy,
- produkty sojowe – tempeh, kotlety, tofu, jogurty oraz napoje naturalne lub smakowe (np. czekoladowe),
- fasolka w sosie pomidorowym,
- pierogi z farszem z soczewicy,
- hummus, czyli pasta z ciecierzycy i masła sezamowego.
W ofercie naszego cateringu znajdziesz dietę wegańską oraz dietę wegetariańską – wystarczy, że wybierzesz odpowiednią dla siebie kaloryczność i ilość posiłków.
Catering dietetyczny bogaty w białko roślinne i w pełni zbilansowany
Chciałbyś spróbować diety roślinnej, ale boisz się niedoborów? A może nie masz czasu na gotowanie i planowanie całotygodniowego menu? Zamów pakiet testowy diety pudełkowej wegańskiej lub wegetariańskiej od Fit-Body. Otrzymasz zestaw smakowitych dań na cały dzień, które można szybko odgrzać w mikrofali czy zabrać ze sobą do pracy. Już dziś poznaj naszą ofertę i zadbaj o właściwe odżywienie organizmu.