Zamównia online lub

Zamów dietę
Zamów dietę
przykładowe gotowanie danie z diety pudelkowej z wyborem

Jak dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu? Wskazówki

Published On: 16 maja, 2022
danie z brokułami z diety wegańskiej catering

 

Ludzki organizm w ponad 50% składa się z wody, u kobiet jest to około 55-60% u mężczyzn do 70%, a w przypadku noworodków nawet 80%. To niezwykle ważna substancja, która umożliwia zachowanie wszystkich procesów niezbędnych do podtrzymania życia. Wiele osób zastanawia się jak nawodnić organizm i ile powinno się pić wody w ciągu dnia – sprawdźmy to.

Dlaczego nawodnienie organizmu jest ważne?

Nawodnienie organizmu jest niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych, woda odpowiada również za transport, rozpuszczanie i wchłanianie substancji odżywczych.

W dodatku woda ułatwia trawienie i wspomaga działanie układu pokarmowego, dba o utrzymywanie odpowiedniej temperatury ciała, a także jest najważniejszą składową wielu płynów ustrojowych, m.in. mózgowo-rdzeniowego, który ochrania układ nerwowy czy mazi stawowej, która zapobiega tarciu stawów przy aktywności fizycznej i codziennych czynnościach.

Co więcej, badania kliniczne wykazały, że picie wody przed posiłkiem statystycznie zwiększa tempo odchudzania i pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Skutki niedostatecznego nawodnienia organizmu to m.in.:

 • bóle i zawroty głowy,
 • suchość oczu,
 • suchość w ustach,
 • sucha skóra,
 • wzdęty brzuch.

Nawodnienie organizmu – ile wody należy pić w ciągu dnia?

Odpowiedź na pytania o to, ile wody należy pić w ciągu dnia i jak nawodnić organizm, jest niezwykle trudna, ponieważ ilość zależy od wielu czynników, wśród których warto wymienić:

 • spontaniczną aktywność fizyczną,
 • ilość i charakter treningów,
 • porę roku i temperaturę otoczenia,
 • uwarunkowania genetyczne,
 • to czy przebywamy w suchych, czy wilgotnych pomieszczeniach,
 • budowę ciała,
 • pracę jaką wykonujemy,
 • ubiór.

Nie sposób zatem precyzyjnie określić, ile szklanek wody należy pić, by zadbać o idealne nawodnienie organizmu. Możemy się posługiwać pewnymi wskaźnikami. Pierwszym z nich jest po prostu uczucie pragnienia, bywa jednak, że nas zawodzi. Kolejnym sposobem na monitorowanie właściwego nawodnienia organizmu jest ilość i kolor moczu, jeśli robi się ciemniejszy od barwy soku jabłkowego lub oddajemy go mniej niż zazwyczaj – to znaczy, że możemy być odwodnieni.

nawodnienie organizmu - strumień wody nalewany do szklanki

Jak nawodnić organizm? Czy liczą się wszystkie płyny

Jak nawodnić organizm? Czysta woda to świetny wybór, ale okazuje się, że do prawidłowego zachowania równowagi wodnej równie dobrze może przyczyniać się picie herbaty, kawy, soków owocowych, a nawet spożywanie świeżych warzyw, owoców czy napojów mlecznych.

Decydując się na nawodnienie organizmu za pomocą picia czystej wody, warto poznać statystyki. Mężczyzna ważący około 70 kg, prowadzący umiarkowanie aktywny tryb życia, podczas wiosennej pogody (około 20 stopni Celsjusza) powinien przyjmować średnio 2,3 litra wody na dobę, natomiast przeciętna kobieta – około 1,6 litra wody. Większe zapotrzebowanie na ta substancję mają kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Zadbaj o zdrowie, skorzystaj z cateringu od Fit-Body

Nawodnienie organizmu jest prostsze z odpowiednią dietą, bogatą w nieprzetworzoną żywność, świeże warzywa i owoce, zdrowe smoothie czy pyszne napoje mleczne. Chciałbyś zadbać o prawidłową sylwetkę, a przy tym czuć pełnię energii i jeść po prostu smacznie? Sięgnij po catering dietetyczny od Fit Body.

Oferujemy wiele różnorodnych planów dietetycznych, jeśli nie masz szczególnych wymogów bądź ograniczeń żywieniowych, szczególnie polecamy dietę optymalną. Codziennie rano dostarczymy Ci pod same drzwi w pełni zbilansowany zestaw pysznych posiłków. Już dziś zamów pakiet testowy w promocyjnej cenie i przekonaj się o walorach naszej oferty na własnej skórze.

 

Go to Top