Dieta przy niedoczynności tarczycy – praktyczne wskazówki
Niedoczynność tarczycy to choroba, na której pojawienie się ma wpływ wiele tzw. czynników cywilizacyjnych – stres, długotrwałe restrykcje żywieniowe, brak snu czy nadmierny wysiłek fizyczny, to tylko niektóre z nich. Odpowiednia dieta przy niedoczynności tarczycy może pomóc wyregulować wyniki hormonalne, a także sprawić, że pacjent poczuje się lepiej. Sprawdź, jak zadbać o podstawy żywieniowe.
Czym jest niedoczynność tarczycy i Hashimoto?
Niedoczynność tarczycy jest to niedobór hormonów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. U wielu pacjentów przy niedoczynności tarczycy współwystępuje choroba Hashimoto, czyli przewlekłe zapalenie tarczycy.
Podstawy diety przy niedoczynności tarczycy
Przede wszystkim dieta przy niedoczynności tarczycy powinna mieć działanie przeciwzapalne. Dobrą praktyką jest również sięganie po produkty lekkostrawne, które nie wywołują nadmiernego obciążenia żołądka. Warto pamiętać, że dieta w niedoczynności tarczycy powinna opierać się na powszechnych zasadach zdrowego żywienia, należy zatem zatroszczyć się o występowanie wszystkich makroskładników, dużą ilość warzyw i owoców w diecie czy odpowiednie nawodnienie.
Wiele pacjentek zastanawia się również, co jeść przy niedoczynności, aby schudnąć, zaburzenia hormonalne w tym przypadku powodują bowiem spowolnienie metabolizmu, a tym samym skłonność do przybierania na wadze. Podstawą diety redukcyjnej powinna być mniejsza kaloryczność całodziennego jadłospisu od Całkowitej Przemiany Materii (CPM).
Co jeść przy niedoczynności, aby schudnąć? Warto zadbać o wysoki indeks sytości i sięgać po takie produkty jak pomarańcze, banany, jabłka, ugotowane ziemniaki, jogurty, owsianka, strączki, ryby, jajka i chude mięso.
Dieta niedoczynności tarczycy – czego warto unikać?
W wielu źródłach internetowych można spotkać się z informacją, że dieta niedoczynności tarczycy powinna eliminować spożycie warzyw z rodziny kapustowatych, takich jak kalarepa, brokuły czy kalafior, ponieważ zawierają goitrogeny, czyli substancje wolotwórcze hamujące syntezę hormonów tarczycy. Warto jednak pamiętać, że w większości przypadków nie ma potrzeby całkowitej rezygnacji z ww. produktów, warto jednak nie objadać się nimi przesadnie w diecie niedoczynności tarczycy.
Na zawartość goitrogenów ma również wpływ obróbka jedzenia – substancje te ulegają ulotnieniu podczas gotowania warzyw bez pokrywki oraz w trakcie mrożenia. Te same założenia można zastosować w diecie przy nadczynności tarczycy.
Dieta przy nadczynności tarczycy powinna być również odpowiednio kaloryczna, ponieważ w tym przypadku pacjenci często mają tendencję do szybkiej utraty masy ciała. Warto także unikać cukru oraz kawy i innych napojów energetyzujących.
Dieta w niedoczynności tarczycy – postaw na catering Fit-Body
Dieta w niedoczynności tarczycy powinna być lekkostrawna i nieobciążająca żołądka, doskonale w tym zadaniu sprawdzi się nasz catering bezglutenowy. Dieta w formie pudełek dostarczonych co rano pod drzwi pozwoli Ci w łatwy sposób zadbać o regularność posiłków, kontrolować ich kaloryczność i dostarczyć sobie wszystkich witamin oraz minerałów. Sprawdź szczegóły pakietu.