przykładowe gotowanie danie z diety pudelkowej z wyborem

Dieta dla diabetyka. Co można jeść będąc cukrzykiem?

Published On: 14 marca, 2022
danie z brokułami z diety wegańskiej catering

W leczeniu cukrzycy nieodzowną rolę pełni nie tylko wsparcie lekarza i odpowiednia farmakoterapia, ale również właściwy plan żywienia. W sieci można trafić na wiele mitów dotyczących diety dla cukrzyka, mówiących o tym, że diabetycy nie mogą jeść słodyczy lub że powinni opierać swój jadłospis na produktach „light”. Jak jest naprawdę i w jaki sposób można uprościć codzienne żywienie, wspierając przy tym zdrowie?

Dieta dla diabetyka – podstawowe zasady

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, z szacunków Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej aż 425 milionów ludzi na całym świecie choruje na tę przypadłość, a z roku na rok przybywa pacjentów diabetologicznych. Jednym z podstawowych zaleceń dotyczących terapii cukrzycy jest zwiększenie aktywności fizycznej oraz zrównoważona dieta cukrzyka – co to dokładnie oznacza i jakie korzyści przynosi?

Właściwa dieta dla cukrzyka ma za zadanie utrzymywać optymalny poziom glukozy we krwi pacjenta z cukrzyca typu 2, a co za tym idzie – zapobiec powikłaniom wynikającym z choroby, m.in. chorobom sercowo-naczyniowym, retinopatii czy tzw. stopy cukrzycowej. Dieta diabetyka pozwala ponadto:

  • utrzymać prawidłową masę ciała,
  • uzyskać optymalną wartość cholesterolu,
  • zachować właściwie ciśnienie tętnicze krwi.

diecie diabetyka najważniejsze jest utrzymanie wyrównania cukrzycy i zapobieganie niekontrolowanym skokom cukru po posiłku.

Dieta cukrzyka – co warto spożywać?

Dieta dla cukrzyka powinna być oparta o produkty o niskim indeksie glikemicznym. Oznaczenie IG określa to, w jakim stopniu dany produkt, w porównaniu do glukozy, podnosi poziom glukozy we krwi (glikemię). Warto podkreślić, że do produktów o niskim IG zalicza się te o wartościach poniżej 55, a wysokim – powyżej 75. Wśród odpowiednich artykułów warto wymienić:

  • ryż pełnoziarnisty,
  • kasze i otręby,
  • makaron razowy,
  • chleb żytni,
  • warzywa,
  • chude mięso,
  • nabiał.

Czy to oznacza, że dieta dla diabetyka wyklucza słodycze? Nie do końca, należy jednak stawiać na niewielkie ilości najlepiej posłodzone zdrowszymi zamiennikami np. stewią lub z dodatkiem owoców o mniejszej zawartości węglowodanów, czyli arbuzy, grejpfruty, truskawki bądź wiśnie.

owoce i warzywa potrzebne do wegański catering dietetyczny

Dieta dla cukrzyka. Tych produktów unikaj

diecie dla cukrzyka warto unikać słodzonych, gazowanych napojów, owoców suszonych, słodzonych przetworów mlecznych, chleba pszennego, drożdżówek, a także tłustego mięsa ora przetworów mięsnych.

Warto nadmienić, że nie wszystkie produkty oznaczane jako „light” będą odpowiednie na diecie dla cukrzyka, wynika to z faktu, że obniżenie kaloryczności posiłku niekoniecznie wiąże się z niską zawartością cukru – czasami termin „light” odnosi się wyłącznie do niskiej zawartości tłuszczu.

Chcesz jeść zdrowo, ale brak Ci czasu? Dieta cukrzyka z dostawą pod drzwi

Dieta diabetyka powinna przede wszystkim wspierać utrzymanie optymalnej masy ciała, być bogata w nieprzetworzone produkty spożywcze, a także zawierać dużą ilość świeżych, sezonowych warzyw oraz produktów pełnoziarnistych. Wymagania te spełnia catering dietetyczny od Fit-Body. Nasi klienci mają do wyboru aż 10 różnorodnych planów dietetycznych, w tym jadłospis dla osób z popularnymi nietolerancjami pokarmowymi czy wegetarian.

Codzienne planowanie posiłków, zakupy spożywcze i gotowanie zabierają mnóstwo czasu, który można spędzić na zdrowej dawce snu, aktywności fizycznej czy chwilach z przyjaciółmi oraz rodziną – niezbędnych składnikach zdrowego stylu życia, tak ważnego we wsparciu terapii wszelkich chorób, w tym cukrzycy.

Sięgnij po zrównoważoną dietę dla cukrzyka  z odpowiednim bilansem kalorycznym i wszystkimi niezbędnymi makroelementami oraz witaminami z dostawą pod wskazany adres. Sprawdź dostępne opcje i zamów pakiet próbny już dziś.