Dieta dla diabetyka. Co można jeść będąc cukrzykiem?
W leczeniu cukrzycy nieodzowną rolę pełni nie tylko wsparcie lekarza i odpowiednia farmakoterapia, ale również właściwy plan żywienia. W sieci można trafić na wiele mitów dotyczących diety dla cukrzyka, mówiących o tym, że diabetycy nie mogą jeść słodyczy lub że powinni opierać swój jadłospis na produktach „light”. Jak jest naprawdę i w jaki sposób można uprościć codzienne żywienie, wspierając przy tym zdrowie?
Dieta dla diabetyka – podstawowe zasady
Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, z szacunków Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej aż 425 milionów ludzi na całym świecie choruje na tę przypadłość, a z roku na rok przybywa pacjentów diabetologicznych. Jednym z podstawowych zaleceń dotyczących terapii cukrzycy jest zwiększenie aktywności fizycznej oraz zrównoważona dieta cukrzyka – co to dokładnie oznacza i jakie korzyści przynosi?
Właściwa dieta dla cukrzyka ma za zadanie utrzymywać optymalny poziom glukozy we krwi pacjenta z cukrzyca typu 2, a co za tym idzie – zapobiec powikłaniom wynikającym z choroby, m.in. chorobom sercowo-naczyniowym, retinopatii czy tzw. stopy cukrzycowej. Dieta diabetyka pozwala ponadto:
- utrzymać prawidłową masę ciała,
- uzyskać optymalną wartość cholesterolu,
- zachować właściwie ciśnienie tętnicze krwi.
W diecie diabetyka najważniejsze jest utrzymanie wyrównania cukrzycy i zapobieganie niekontrolowanym skokom cukru po posiłku.
Dieta cukrzyka – co warto spożywać?
Dieta dla cukrzyka powinna być oparta o produkty o niskim indeksie glikemicznym. Oznaczenie IG określa to, w jakim stopniu dany produkt, w porównaniu do glukozy, podnosi poziom glukozy we krwi (glikemię). Warto podkreślić, że do produktów o niskim IG zalicza się te o wartościach poniżej 55, a wysokim – powyżej 75. Wśród odpowiednich artykułów warto wymienić:
- ryż pełnoziarnisty,
- kasze i otręby,
- makaron razowy,
- chleb żytni,
- warzywa,
- chude mięso,
- nabiał.
Czy to oznacza, że dieta dla diabetyka wyklucza słodycze? Nie do końca, należy jednak stawiać na niewielkie ilości najlepiej posłodzone zdrowszymi zamiennikami np. stewią lub z dodatkiem owoców o mniejszej zawartości węglowodanów, czyli arbuzy, grejpfruty, truskawki bądź wiśnie.
Dieta dla cukrzyka. Tych produktów unikaj
W diecie dla cukrzyka warto unikać słodzonych, gazowanych napojów, owoców suszonych, słodzonych przetworów mlecznych, chleba pszennego, drożdżówek, a także tłustego mięsa ora przetworów mięsnych.
Warto nadmienić, że nie wszystkie produkty oznaczane jako „light” będą odpowiednie na diecie dla cukrzyka, wynika to z faktu, że obniżenie kaloryczności posiłku niekoniecznie wiąże się z niską zawartością cukru – czasami termin „light” odnosi się wyłącznie do niskiej zawartości tłuszczu.
Chcesz jeść zdrowo, ale brak Ci czasu? Dieta cukrzyka z dostawą pod drzwi
Dieta diabetyka powinna przede wszystkim wspierać utrzymanie optymalnej masy ciała, być bogata w nieprzetworzone produkty spożywcze, a także zawierać dużą ilość świeżych, sezonowych warzyw oraz produktów pełnoziarnistych. Wymagania te spełnia catering dietetyczny od Fit-Body. Nasi klienci mają do wyboru aż 10 różnorodnych planów dietetycznych, w tym jadłospis dla osób z popularnymi nietolerancjami pokarmowymi czy wegetarian.
Codzienne planowanie posiłków, zakupy spożywcze i gotowanie zabierają mnóstwo czasu, który można spędzić na zdrowej dawce snu, aktywności fizycznej czy chwilach z przyjaciółmi oraz rodziną – niezbędnych składnikach zdrowego stylu życia, tak ważnego we wsparciu terapii wszelkich chorób, w tym cukrzycy.
Sięgnij po zrównoważoną dietę dla cukrzyka z odpowiednim bilansem kalorycznym i wszystkimi niezbędnymi makroelementami oraz witaminami z dostawą pod wskazany adres. Sprawdź dostępne opcje i zamów pakiet próbny już dziś.