przykładowe gotowanie danie z diety pudelkowej z wyborem

Czy na diecie można pić kawę? Mity i fakty na temat kawy przy odchudzaniu

Published On: 7 kwietnia, 2022
danie z brokułami z diety wegańskiej catering

Aromatyczna, pełna smaku kawa to napój, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie poranka – pobudza, dodaje energii i świetnie łączy się ze śniadaniowymi słodkościami. W trakcie diety redukcyjnej czy ketogenicznej zmieniamy wiele swoich dotychczasowych przyczajeń, czy powinny one objąć również rezygnację z filiżanki ulubionego napoju? Obalamy mity na temat kawy na diecie.

Kawa na diecie – pozytywy

Czy na diecie można pić kawę? Mamy dobrą informację dla kawoszy, którzy troszczą się o swoje zdrowie. Według badań opublikowanych na łamach The BMJ – brytyjskiego naukowego czasopisma medycznego, spożywanie kawy o wiele częściej łączy się z korzystnymi skutkami zdrowotnymi:

  • spożycie kawy zmniejsza średnio o 18% ryzyko choroby nowotworowej,
  • kawa spożywana w liczbie 3-4 filiżanek dziennie zmniejsza ryzyko śmierci ze wszystkich przyczyn o 17% oraz przyczyn sercowo-naczyniowych o 19% w porównaniu do unikania kawy,
  • kawosze mają niższe ryzyko cukrzycy, niealkoholowego stłuszczenia wątroby oraz marskości wątroby.

W naszych rozważaniach na temat kawy na diecie u osoby dbającej o zdrowie, należy podkreślić, że powyższe korzyści nie dotyczą kawy rozpuszczalnej, która jest pozbawiona antyoksydantów, naturalnie występujących w ziarnach kawy. Dodatkowo, napój ten ma dużą zawartość akrylamidu – substancji rakotwórczej.

Ze względu na dużą zawartość kofeiny, kawy powinny unikać również kobiety ciężarne – kofeina może bowiem zwiększyć ryzyko niskiej masy urodzeniowej, przedwczesnego porodu oraz utraty ciąży.

Dodatkowo, kawa na diecie, a właściwie zawarta w niej kofeina przyspiesza metabolizm, a w rezultacie wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Szklanka małej czarnej ma również niewiele kalorii – około 2-4 kcal na 250ml.

kawa z białej filiżance a obok rozsypane ziarna kawy

Czy na diecie keto można pić kawę?

Dieta ketogeniczna polega na spożywaniu produktów bogatych w tłuszcze, zawartość poszczególnych makroelementów w diecie przedstawia się następująco: tłuszcze około 80%, węglowodany około 10%, białka około 10%. Dzięki temu organizm wchodzi w stan ketozy i zaczyna spalać tłuszcze dla uzyskania energii.

Czy na diecie keto można pić kawę? W opisywanym sposobie żywienia nie ma „zakazanych” produktów, ważniejsza jest proporcja poszczególnych makroskładników w ciągu całego dnia, dlatego picie kawy czy innych ulubionych napojów jest jak najbardziej dozwolona.

Polecana kawa na keto adaptacji to tzw. bulletproof coffee, czyli kawa kuloodporna. Jest to zaparzona kawa z dodatkiem tłuszczu – oliwy z oliwek, masła klarowanego. Zwolennicy przekonują do włączenia tego napoju do diety ze względu na dostarczanie dużej dawki energii i podbicie codziennej dawki tłuszczy.

Dieta bez rezygnacji z przyjemności? Skorzystaj z Fit-Body

Chcesz schudnąć bez zrezygnowania z ulubionych produktów i w dodatku oszczędzając czas? Skorzystaj z oferty Fit-Body. Proponujemy aż 10 różnorodnych planów dietetycznych, dlatego każdy znajdzie najlepszy wariant dla siebie. Już dziś zamów pakiet testowy i przekonaj się na własnych kubkach smakowych.