przykładowe gotowanie danie z diety pudelkowej z wyborem

Jak wybrać dietę pudełkową?

Published On: 4 lipca, 2024
danie z brokułami z diety wegańskiej catering

Jak wybrać dietę pudełkową?

Zastanawiasz się, jak wybrać dietę pudełkową, która będzie idealnie dopasowana do Twoich potrzeb? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę i jak uniknąć najczęstszych błędów przy wyborze cateringu dietetycznego. 

Dlaczego warto wybrać dietę pudełkową? 

Dieta pudełkowa to nie tylko wygoda, ale także sposób na zdrowe odżywianie bez konieczności spędzania godzin w kuchni. Zastanawiasz się, dlaczego właściwie warto się na nią zdecydować? Poznaj największe zalety diety pudełkowej. 

  • Oszczędność czasu — wybierając dietę pudełkową nie musisz planować posiłków ani robić zakupów spożywczych. Wszystko, czego potrzebujesz, jest dostarczane prosto pod Twoje drzwi. 
  • Kontrola kalorii i składników odżywczych — każdy posiłek jest starannie zbilansowany, co pozwala na łatwiejsze kontrolowanie spożywanych kalorii i makroskładników. Dzięki temu dieta pudełkowa to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą schudnąć lub utrzymać wagę. 
  • Różnorodność i smak — firmy oferujące diety pudełkowe często zmieniają menu, dzięki czemu nie musisz martwić się o monotonię w diecie. Możesz cieszyć się różnorodnymi smakami i potrawami, które są nie tylko zdrowe, ale i pyszne. 

Wybór diety pudełkowej krok po kroku 

Wybór diety pudełkowej jest bardzo ważnym krokiem w kierunku zdrowego odżywiania. Nie tylko dostarcza ona wszystkich potrzebnych składników odżywczych, ale także pozwala na oszczędność czasu i wygodę w codziennym przygotowywaniu posiłków. Jednakże, z wieloma opcjami dostępnymi na rynku, może być trudno zdecydować, która dieta pudełkowa będzie najlepsza dla nas. Dowiedz się, jak wybrać dietę pudełkową krok po kroku. 

Krok 1. Poznaj ogólne informacje o cateringu dietetycznym 

Najczęściej pierwszym krokiem kontaktu z cateringiem dietetycznym jest odwiedzenie strony dostawcy. Jak wybrać dobry catering dietetyczny na tym etapie? Przeglądając stronę i sprawdzając dostępne na niej informacje, skup się w szczególności na: 

  • dostawie do Twojego miejsca pobytu — coraz więcej cateringów obsługuje nie tylko duże miasta, ale również mniejsze miejscowości i wsie znajdujące się na ich obrzeżach, pamiętaj, że to czy dieta pudełkowa zostanie do Ciebie dostarczona jest kluczową informacją, od której należy zacząć, 
  • możliwości współpracy z dietetykiem — posiłki powinny być nie tylko smaczne, ale przede wszystkim zdrowe i dobrze zbilansowane, dlatego powinny stanowić owoc współpracy dietetyków i kucharzy,
  • możliwości przetestowania — cateringi dietetyczne coraz częściej umożliwiają klientom zamówienie 1-2 zestawów testowych w obniżonej cenie przed zakupem dłuższej diety, skorzystaj z tej opcji, aby wypróbować konkretną dietę, 
  • gratisach i rabatach — warto sprawdzić dostępne rabaty czy dodatki do standardowego pakietu, takich jak darmowe konsultacje z dietetykiem w formie online czy stacjonarnej.

Jeżeli oferta wybranego cateringu dietetycznego zwróci Twoją uwagę, możesz pójść krok dalej i sprawdzić jak oceniają ją inni. Poszukaj ich na profilach społecznościowych i w niezależnych rankingach diet pudełkowych. Twój znajomy lub bliski korzystał wcześniej z diety pudełkowej danego dostawcy? Zapytaj go o wrażenia. To dobry sprawdzian na to, jak firma sprawdza się w praktyce. 

Krok 2. Przejrzyj dostępne diety pudełkowe

Zwróć uwagę na różnorodność oferowanych diet pudełkowych. Im ich więcej, tym większą masz szansę na to, że znajdziesz w wybranej ofercie coś odpowiadającego Twoim indywidualnym potrzebom. Dzisiejsze cateringi starają się odpowiadać na bardziej sprecyzowane potrzeby, a nawet oferują wybór menu spośród wielu posiłków dostępnych danego dnia. Tym samym wychodzą naprzeciw osobom, które do tej pory miały problem z zamówieniem jedzenia na dowóz, a co dopiero takiego w regularnym abonamencie. Wśród najpopularniejszych diet można wymienić: 

 

  1. Dieta wegańska lub wegetariańska — catering dietetyczny może być dedykowany osobom, które wybierają dietę bezmięsną. W tym  przypadku menu składa się z posiłków roślinnych, bogatych w białko, witaminy i minerały. 
  2. Catering dla sportowców — dieta dla osób trenujących musi być odpowiednio zbilansowana, aby wspomagać budowę mięśni i regenerację organizmu. W cateringu dla sportowców posiłki są dostosowane do indywidualnych potrzeb i celów klienta. 
  3. Catering złożony z posiłków bezglutenowych — dla osób z nietolerancją glutenu lub celiakią dostępne są menu złożone z posiłków bez glutenu przygotowanych w specjalnych warunkach. 
  4. Catering bez laktozy — podobnie jak w przypadku bezglutenowych posiłków, można zamówić catering bez laktozy dla osób z nietolerancją laktozy lub alergią na produkty mleczne. 

Krok 3. Ustal dokładne parametry wybranego zestawu cateringu 

Jedną z największych zalet współczesnych cateringów dietetycznych jest to, że można je dowolnie dostosowywać w taki sposób, aby w Twojej paczce znalazła się spersonalizowana dieta, która idealnie realizuje założony przez Ciebie cel. Poza wyborem rodzaju diety powinna istnieć również możliwość zmiany liczby posiłków oraz dobowej kaloryczności. 

Zdecydowanie najbardziej polecaną i najlepszą dla organizmu jest opcja, w której spożywasz 5 posiłków dziennie w równych odstępach czasowych. Dzięki temu zapobiegasz przejadaniu się na koniec dnia, gdy nie masz już realnej szansy na spalenia nadprogramowych kalorii. Jednak nie każdy ma na to czas, dlatego czasem lepiej wybrać dietę 3-posiłkową, która zostanie zaplanowana w zbilansowany sposób zgodny z Twoim trybem życia. 

Istotnym tematem jest również dobowa kaloryczność, która powinna współgrać z Twoim organizmem oraz trybem życia, jaki na co dzień prowadzisz. Niedobór kalorii w diecie może skutkować głodem między posiłkami i zwiększoną pokusą na podjadanie niezdrowych przekąsek. Natomiast za duża liczba kalorii może równać się odkładaniu tkanki tłuszczowej lub marnowaniu żywności. 

  • Jeżeli chcesz zrzucić zbędne kilogramy i mieć szczupłą sylwetkę, wybierz dietę opartą na deficycie kalorycznym. Oznacza to, że kaloryczność wszystkich Twoich posiłków w ciągu dnia powinna być mniejsza o około 200-500 kalorii od dziennego zapotrzebowania. 
  • Chcesz, aby Twoja masa ciała pozostała bez zmian? Wybierz posiłki, odpowiadające Twojemu dziennemu zapotrzebowaniu energetycznemu. 
  • Pragniesz przytyć i jednocześnie zbudować masę mięśniową? Najlepsza dla Ciebie będzie dieta oparta na nadwyżce kalorycznej (średnio 200-500 kalorii więcej do Twojego codziennego zapotrzebowania kalorycznego). 

Krok 4. Sprawdź, jak wygląda kwestia dostawy cateringu dietetycznego

Największą zaletą diety pudełkowej jest to, że nie musisz po nią wychodzić – codziennie rano znajdziesz ją na progu swojego domu. Zazwyczaj dieta pudełkowa jest dostarczana w godzinach nocnych lub wczesnoporannych. Wszystko po to, abyś mógł zjeść śniadanie o takiej godzinie, o której chcesz, nawet jeśli wcześnie zaczynasz pracę.

Obawiasz się tego, że temperatura podczas transportu zaszkodzi Twoim posiłkom? Upewnij się, że wybrany przez Ciebie catering dietetyczny dba o to, by dania dojechały świeże nawet w największe upały. Stanie się tak, jeśli posiłki będą rozwożone w specjalnych pojemnikach z wkładami chłodzącymi, które zabezpieczą łatwo psujące się produkty przed działaniem wysokiej temperatury.

Sprawdzając opcje dotyczące dostawy cateringu dietetycznego, warto przyjrzeć się opiniom zostawionym przez innych klientów. Dzięki temu dowiesz się, jak sprawdza się dana firma w praktyce – czy realizuje dostawy na czas, czy kurierzy informują o ewentualnych opóźnieniach lub, czy posiłki dobrze znoszą podróż.

Wybór odpowiedniej diety pudełkowej może być kluczem do zdrowego i wygodnego stylu życia. Pamiętaj, aby dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i preferencje, a na pewno znajdziesz coś idealnego dla siebie! Jeżeli nie jesteś przekonany do korzystania z cateringu dietetycznego rozwiązaniem dla Ciebie będzie wypróbowanie diety, ponadto dzięki temu możesz sprawdzić, jaka opcja menu będzie najlepiej dostosowana do Twoich potrzeb, gustu i indywidualnych potrzeb żywnościowych.