przykładowe gotowanie danie z diety pudelkowej z wyborem

Ile pić wody dziennie?

Published On: 28 października, 2021
danie z brokułami z diety wegańskiej catering

Przeprowadzone badania pokazują, że organizm dorosłego człowieka składa się z wody w ok. 55-60%. Właściwe nawodnienie organizmu jest jednym z kluczowych czynników dobrej kondycji psychofizycznej, a niedobór wody może przełożyć się na bóle głowy, zły nastrój i obniżoną sprawność fizyczną. Ile pić wody dziennie, aby zapewnić naszemu organizmowi prawidłowe funkcjonowanie?

Ile wody pić dziennie i dlaczego jest ona tak istotna?

Woda to jeden z kluczowych materiałów budulcowych, stanowi również ważny element odżywczy dla organizmu. Jej zadaniem jest również regulacja naszej temperatury oraz transport substancji odżywczych oraz oczyszczaniu organizmu z nagromadzonych toksyn. Warto podkreślić również, że odpowiedni poziom nawodnienia zapobiega bólowi pleców i zmniejsza ryzyko zapalenia stawów, chroniąc przy tym narządy wewnętrzne, tkanki, rdzeń kręgowy oraz mózg.

Naukowcy twierdzą, że zawartość wody w organizmie zmienia się wraz z wiekiem. W ciągu pierwszego roku życia wartość ta spada z 78% do 65%. Ciało dorosłej kobiety składa się z wody w ok. 55%, u mężczyzny natomiast wartość ta oscyluje wokół 60% – źródłem tej różnicy jest odmienna ilość procentowa tkanek tłuszczowych, które zawierają mniej wody niż pozostałe tkanki.

Ile powinno się pić wody dziennie, aby uzupełnić dobowe braki?

Każdego dnia tracimy wodę z organizmy poprzez 4 kanały:

  • 60% z moczem,
  • 28% poprzez oddychanie i parowanie wody,
  • 6% poprzez pocenie się,
  • 6% w kale.

Uzupełniamy ją za pomocą:

  • napojów (ok. 60%),
  • pokarmów (30%),
  • procesu metabolizmu (10%).

Ile wody pić dziennie, aby wyrównać bilans wodny, związany z utratą płynów z organizmu? Specjaliści polecają jeden z dwóch metod wyliczeń odpowiedniej wartości:

  • 30 ml wody na każdy kilogram ciała (osoba o masie 70 kg powinna pić ok. 2,1 l wody),
  • 1 ml wody na każdą kalorię dziennego zapotrzebowania (człowiek spożywający przeciętnie 2000 kcal dziennie, powinien pić 2 l wody).

Szukając odpowiedzi na pytanie, ile pić wody dziennie, należy pamiętać, aby czynić to regularnie. Picie 2 litrów wody w krótkim odstępie czasu nie przyniesie odpowiednich rezultatów – należy pić ją w regularnie, dbając o odpowiednie nawodnienie przez cały dzień. Warto podkreślić również, że nauka analizuje wpływ herbaty i kawy, uznawanych za napoje o wyraźnym działaniu moczopędnym, które nie sprzyja odpowiedniemu nawodnieniu. Obecnie uznaje się jednak, że one również pomagają w zachowaniu optymalnego poziomu nawodnienia organizmu.

Ile pić wody dziennie? Naukowcy zalecają od 2 do 3 litrów dziennie

Zgodnie z najnowszymi badaniami zaleca się, aby kobiety piły ok. 2 litrów wody, a mężczyźni ok. 3 litrów. Sugerowane spożycie powinno wzrosnąć w miesiącach letnich, gdy wysoka temperatura może doprowadzić do odwodnienia i udaru cieplnego – optymalną ilością są wówczas 4 litry wody. O dodatkowym nawodnieniu warto pamiętać również przy gorączce, wymiotach czy biegunce.

Szukasz cateringu zapewniającego szeroki wybór zróżnicowanych diet, dostosowanych do Twoich potrzeb? Zapoznaj się z ofertą Fit-Body – oszczędzaj czas i dostarcz swojemu ciału wszystkiego, czego potrzebuje.