przykładowe gotowanie danie z diety pudelkowej z wyborem

Czy można uniknąć efektu jojo?

Published On: 23 lutego, 2022
danie z brokułami z diety wegańskiej catering

Odchudzanie to długi proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania i podejścia. Chcąc zachować zdrową sylwetkę na długo, należy wprowadzić zdrowe nawyki do codzienności i nie traktować ich jako okres przejściowy. W przeciwnym wypadku łatwo o tzw. efekt jojo. Co to jest i jak można mu zaradzić?

Efekt jojo – co to?

Głodówki i restrykcyjne diety są skuteczne tylko pozornie, szybko tracimy kilogramy, ale tuż po zakończeniu diety wracamy do starych nawyków, a nawet chętniej sięgamy po czasowo „zakazane” przekąski i w rezultacie otrzymujemy efekt jojo – co to dokładnie oznacza?

O efekcie jojo możemy mówić, gdy w ciągu pół roku po wyjściu z diety odchudzającej nasza masa ciała zwiększa się o więcej niż 10% wagi osiągniętej w wyniku odchudzania. Jednak zazwyczaj występuje już w kilka tygodni po skończonej diecie.

Efekt ten wiąże się z niebezpieczną dla zdrowia spiralą odchudzania, czyli ciągłym testowaniu nowych, restrykcyjnych diet, a następnie okresami przejadania. Może to prowadzić do poważnych zaburzeń odżywiania i prawidłowego postrzegania swojego ciała.

kobieta mierzy swój obwód centymetrem krawieckim

Jak schudnąć bez efektu jojo?

Dieta odchudzająca, nazywana również redukcyjną często łączy się z wieloma wyrzeczeniami. Osoby ograniczające kalorie muszą szczególną uwagę zwracać na to, by dostarczyć sobie wszystkich niezbędnych witamin, minerałów i makroelementów, a przy tym jeść mniej niż zazwyczaj.

Dlatego na redukcji nie sięgamy tak często po słodkie ciastka, chipsy, frytki smażone na głęboki tłuszczu, czy inne ulubione frykasy licząc, że wysiłki zostaną nagrodzone w postaci wymarzonej sylwetki. Zatem warto przyłożyć się również do utrzymania efektów starań – jak uniknąć efektu jojo?

Odpowiedź na pytanie jak schudnąć bez efektu jojo nie jest jednoznaczna, istnieją jednak pewne uniwersalne porady i wskazówki, które pomogą zachować szczupłą figurę na długo po skończonej diecie odchudzającej. Po pierwsze redukcja nie powinna być zbyt restrykcyjna, zasada ta tyczy się zarówno ilości spożywanych kalorii jak i innych ograniczeń, które na siebie nakładamy w trakcie trwania diety.

Ważne jest również wprowadzenie zdrowych zmian na stałe – znalezienie aktywności fizycznej która sprawia nam przyjemność, picie odpowiedniej ilości wody codziennie czy właściwa proporcja pomiędzy wszystkimi makroskładnikami (białkiem, tłuszczem i węglowodanami).

Dieta bez efektu jojo? Postaw na catering dietetyczny Fit-Body

Chciałbyś na stałe wprowadzić do swojego menu zdrowe nawyki żywieniowe, a przy okazji schudnąć na stałe, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Sprawdź ofertę Fit-Body, proponujemy aż 10 różnorodnych, smakowitych planów żywieniowych, dlatego z pewnością znajdziesz posiłki, odpowiadające Twoim gustom i wymaganiom.

Aby schudnąć, wystarczy, że od swojego całkowitego zapotrzebowania kalorycznego odejmiesz około 300-500 kcal i wybierzesz plan z zaznaczeniem obniżenia kaloryczności. Nasze diety bez efektu jojo pozwolą Ci poczuć się lepiej we własnej skórze bez tracenia energii na codzienne aktywności. Po osiągnięciu celu sylwetkowego, możesz zmienić program na większą kaloryczność i wciąż otrzymywać smakowite, pełnowartościowe posiłki z dostawą pod same drzwi.