przykładowe gotowanie danie z diety pudelkowej z wyborem

Cheat day. Co to oznacza w diecie?

Published On: 17 grudnia, 2021
danie z brokułami z diety wegańskiej catering

Osoby będące na dietach odchudzających zazwyczaj powstrzymują się od jedzenia słonych przekąsek, ciastek i innych smacznych, ale wysokokalorycznych posiłków. Długie wyrzeczenia mogą sprawiać trudność, a w rezultacie prowadzić do zupełnego porzucenia diety, właśnie dlatego wymyślono cheat day. Co to takiego i czy może pomóc w osiągnięciu celów dietetycznych?

Cheat day – co to?  Czy warto z niego korzystać?

Cheat day co to znaczy? To dzień w jadłospisie, w którym zupełnie porzucamy cele dietetyczne i myślenie o zdrowych, zbilansowanych posiłkach. W tym dniu możemy jeść co chcemy i ile chcemy np. przekąski smażone na głębokim tłuszczu, słodzone gazowane napoje i ciasta pełne cukru.

Cheat day w diecie, czyli w wolnym tłumaczeniu „oszukany dzień” może pomóc osobom na redukcji trzymać się ustalonych zasad na co dzień. Warto jednak robić go tylko raz na jakiś czas, ponieważ w innym przypadku możemy zaprzepaścić wszystkie starania w pozostałych dniach. Dobrze trzymać się również pewnych zasad:

  • jeść do momentu odczucia sytości,
  • trzymać się 3-4 godzinnych odstępów pomiędzy posiłkami,
  • nie rezygnować z aktywności fizycznej,
  • nie stosować cheat day w diecie częściej niż raz na 2 tygodnie.

posiłki z fast food - frytki, burger, pizza, popcorn, sosy, cola

Cheat day w diecie – alternatywy

Wielu dietetyków krytykuje ideę cheat meal (oszukanego posiłku) czy cheat day w diecie, twierdząc, że psuje ona relację z jedzeniem, dzieląc produkty na te dozwolone i zdrowe oraz zakazaneniezdrowe lub tuczące.

Po pierwsze, może powodować efekt pal to licho i wyzwalać mechanizm zupełnego odrzucenia diety, w momencie odstępstwa. Po drugie zakłada, że do zdrowej diety nie możemy włączać kontrolowanej ilości słodyczy, fast-foodów i smażonych potraw, co nie musi być prawdą.

Alternatywą dla cheat day w diecie jest zasada 80/20. Idea ta opiera się na założeniu, że 80% tego, co jemy to produkty w pełni zdrowe i nieprzetworzone. Natomiast 20% to jedzenie jedynie dla przyjemności (niekoniecznie zdrowe), wliczone w dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Zwolennicy tej zasady wskazują na jej dużą skuteczność i fakt, że pozwala cieszyć się jedzeniem na co dzień.

Z cateringiem od Fit-Body nie potrzebujesz cheat day w diecie

Próbujesz bezskutecznie schudnąć, a cheat day w diecie wcale nie poprawia Twojej relacji z jedzeniem? Sięgnij po catering dietetyczny od Fit-Body przygotowany przez specjalistów. Zatroszczyliśmy się o to, by oferowane posiłki jednocześnie pozytywnie wpływały na utratę kilogramów i dawały dużo radości z jedzenia. Przekonaj się sam i zamów pakiet próbny w promocyjnej cenie już dziś.