Podejmując się nowych wyzwań, zawsze obawiamy się podjęcia pierwszego kroku. Zasada ta dotyczy również rozpoczęcia diety czy procesu odchudzania. Często towarzyszą im obawy i brak motywacji – szczególnie wtedy, kiedy szybko nie widać oczekiwanych efektów. Pomocne mogą okazać się proste rozwiązania, takie jak prowadzenie dziennika diety oraz tabelki motywacyjnej. Dowiedz się w jaki sposób mierzyć swoje sukcesy w drodze ku wymarzonej wadze.
Dziennik odchudzania, czyli prosta motywacja do działania
Brak motywacji jest jednym z wielu powodów, przez które odpuszczamy nasze postanowienia w drodze do zdrowego trybu życia. Badania pokazują, że osoby monitorujące proces odchudzania osiągają lepsze wyniki niż osoby, które w żaden sposób nie nadzorują swoich postępów. Ponadto, wyniki takich osób utrzymują się na dłużej.
Prowadzenie dziennika diety pozwala nam poznać nasze nawyki żywieniowe – zarówno te dobre, jak i te niekorzystne. Notowanie postępów i opisywanie swoich sukcesów działa motywująco do dalszej pracy nad swoim zdrowiem lub utrzymaniem zdrowego stylu życia.
Jak poprawnie uzupełniać dziennik diety?
Ludzie którzy podzielają opinię że catering dietetyczny Fit-Body to najwygodniejsza i najbezpieczniejsza forma odżywiania. Pełnowartościowe i zbilansowane posiłki bez tracenia czasu na zakupy, przygotowanie i sprzątanie. Kolorowo i różnorodnie na talerzu. Każdego dnia inne menu. Posiłki spożywane o odpowiedniej porze i zgodnie z założonym planem dietetycznym.
Gotowy do wypełnienia dziennik diety możesz pobrać z naszej strony – znajduje się tam wersja w formacie .pdf, przeznaczona do druku. Dziennik motywacyjny został podzielony na dni tygodnia (od poniedziałku do niedzieli), posiada również wydzielone miejsce na swoje notatki. W dzienniku zapisujemy kaloryczność spożywanych posiłków w ciągu dnia, takich jak: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja, ilość spożytej wody.
Poza kalorycznością poszczególnych dań zapisujemy również godzinę, o której jemy posiłek oraz który tydzień stosujemy daną dietę. Dziennik motywacyjny możesz pobrać tutaj:
Swoją przygodę z cateringiem dietetycznym można rozpocząć od zestawu, którego kaloryczność jest zbliżona do obecnie spożywanych przez nas posiłków i stopniowo zmniejszać jej wartość, wszystko uzupełniając w dzienniku diety. Co więcej, prowadzenie dziennika przed wyborem diety pomoże w odpowiednim wyborze cateringowego planu dietetycznego.


Tabela pomiarów ciała ułatwia kontrolowanie swojej wagi
Jeśli zdecydowaliśmy się na stosowanie diety, rozpoczęcie treningów na siłowni lub innej aktywności fizycznej, musimy pamiętać przede wszystkim o systematyczności. Poza stale spożywanymi posiłkami o określonych porach ciągu dnia warto również od samego początku kontrolować wpływ diety i ćwiczeń na swoje ciało. W tym celu przygotowaliśmy pomocną tabelkę do zapisu pomiarów wagi i obwodów, którą możesz pobrać tutaj:
Nasza tabela pomiarów składa się z dwóch części. W jednej z nich zapisujemy swoją wagę, procent wody i datę pomiaru. W drugiej części zapisujemy zmierzone obwody poszczególnych partii ciała. Przedstawiamy zalecenia, w których miejscach najlepiej dokonywać pomiarów:
- szyja – w najwęższym miejscu, z wyprostowaną głową, mięśnie szyi rozluźnione,
- biceps – napinając mięsień, w najszerszym miejscu, zginając ramię w łokciu pod kątem prostym,
- pod biustem – na wydechu, pod linią stanika,
- talia – na swobodnym wydechu na wysokości pępka,
- biodra – przez środek pośladków na najszerszym poziomie,
- uda – wykonać pod fałdą pośladkową.
Kiedy uzupełniać tabelę pomiarów ciała?
W tabeli pomiarów ciała nie ma określonego czasu, w którym należy dokonywać pomiarów. Wszystko to powinniśmy robić zgodnie z naszym samopoczuciem. Nie zaleca się jednak zbyt częstego ważenia, gdyż może to przynieść skutek odwrotny do oczekiwanego. Po kilku dniach diety i ćwiczeń może nam się wydać, że nasza waga jest już odpowiednio niższa, a obwód poszczególnych partii naszego ciała powinien już zawierać kilka centymetrów mniej.
Aby obserwować rzeczywiste rezultaty, zaleca się dokonywania pomiarów nie częściej niż co tydzień – optymalnym odstępem czasu są pomiary co dwa tygodnie. Różnice w traconych centymetrach czy kilogramach są mniejsze, ale samo dokonywanie pomiaru może skutecznie nas motywować w dążeniu do celu.
Jak poprawnie się mierzyć i ważyć?
Aby wyniki naszych pomiarów ciała były prawidłowe, należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach:
- Centymetr powinien być prosty, nieskręcony i prowadzony równolegle do podłoża, nie możemy przykładać go zbyt mocno aby zbyć luźno do naszego ciała;
- Pomiarów dokonujmy zawsze w tym samym miejscu;
- Mierzmy się na rozluźnionych mięśniach, wyjątkiem jest, kiedy chcemy sprawdzić wielkość bicepsa, wtedy pomiar wykonywany jest podczas ćwiczeń, napinając dany mięsień;
- Ważymy się i mierzymy bez ubrania, ewentualnie w bieliźnie;
- Ważenie najlepiej wykonać rano na czczo i po porannej toalecie.
Dziennik motywacyjny wraz z tabelą pomiarów wagi i obwodów możesz zachować na pamiątkę, która będzie przypominać Ci o Twojej ciężkiej pracy, a także zmotywuje do utrzymania uzyskanych efektów.
Zacznij swoją zdrową przygodę z Fit-Body
Wszystkie nasze diety zostały opracowane przy współpracy z doświadczonymi specjalistami. Dzięki naszym posiłkom poczujesz się pełen energii i nasycony przez cały dzień. Już dziś możesz zamówić pakiet testowy, aby przekonać się jak smaczne i pożywne są nasze dania!
Zamów Pakiet Testowy
W Panelu Zamówienia zaznacz Plan Testowy, a otrzymasz wybraną dietę w promocyjnej cenie.
Z nami zmienisz nawyki żywieniowe na zdrowe, jeśli chcesz – schudniesz ale przede wszystkim dostarczysz organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych i minerałów.