Ostatnimi czasy biznes związany z dietą pudełkową przeżywa prawdziwy rozkwit. Osobiście nie lubię nazwy „dieta pudełkowa”…ale ona najlepiej oddaje istotę tej gałęzi gastronomi. Pudełka mogą kojarzyć się z jakimiś małowartościowymi posiłkami na wynos. Tak naprawdę są to często prawdziwe rarytasy i sztuka kulinarna. Wydaje się, żę branża cateringowa będzie się rozwijała w czasach zwrócenia szczególnej uwagi na tematy kulinarne.

Coraz więcej firm gastronomicznych posiada w swojej ofercie właśnie catering dietetyczny. Również dietetycy często rekomendują takie rozwiązanie, które jest wygodne dla wielu zabieganych osób. Jest to idealna alternatywa dla tych, którym się delikatnie mówiąc „nie chce gotować”…a szanują smaki i pożądają zdrowego jedzenia.

Morbi vitae purus dictum, ultrices tellus in, gravida lectus.

AUTOR

Filip Wilczyński

KATEGORIA

Catering dietetyczny

OPUBLIKOWANY

4.maj.2020

SOCIAL

FIT-BODY

Catering kiedyś i dziś

W swoich początkach był on dedykowany wyłącznie osobom chcącym zrzucić zbędne kilogramy. Dziś to przede wszystkim alternatywa dla tych, którzy chcą zmienić swoje nawyki żywieniowe, a brak im czasu na przygotowanie odpowiednio zbilansowanych, odżywczych posiłków. Catering dietetyczny jest dla każdego.

Catering dietetyczny – co to tak naprawdę jest.

Dietetyczny catering, nazwany potocznie dietą pudełkową, to ułożony przez profesjonalnego dietetyka plan dietetyczny. Dania przygotowane w profesjonalnych kuchniach. Zapakowane hermetycznie w przystosowane do odgrzewania pojemniki, posiłki z dostawą do domu, o określonej porze. Oferta obejmuje pełne, zbilansowane pod kątem makroskładniów wyżywienie, podzielone na porcje.
Firmy cateringowe przygotowują posiłki w oparciu o limit kalorii i indywidualne wymagania. Prześcigają się w tzw. planach dietetycznych. Kuchnia wegetariańska, wegańska, bezlaktozowa czy bezglutenowa. Oferowane są zestawy wysokobiałkowe, polecane sportowcom. To idealne rozwiązanie dla osób o specyficznych wymaganich, które nie lubią lub nie umieją gotować. Także dla tych którzy cierpią na nietolerancje pokarmowe lub inne schorzenia.

Zalety cateringu dietetycznego

Najważniejsze zalety posiłków dostarczanych bezpośrednio do domu:

Po pierwsze oszczędność pieniędzy! Dziwne? Ale prawdziwe. Tak naprawdę catering dietetyczny jest tańszym rozwiązaniem, bo autentycznie niczego nie marnujemy. Często gramatura produktów które kupujemy nie odpowiada naszym zapotrzebowaniom, w konsekwencji sporo się marnuje. Mało kto zastanawia się nad kosztami zakupów, energii na przygotowanie posiłków i zmywanie.

Pod drugie oszczędność czasu – dla niektórych może to być podstawowy argument. Doceniany przede wszystkim przez osoby tracące czas na dojazdy i pracujące do późna. Jest to również ważne dla osób samotnych które, nie chcą tracić czasu na gotowanie zdrowych posiłków. Pudełka nie tylko pozwalają nam zaoszczędzić czas na przygotowaniu, ale również zminimalizować czas tracony na zakupy.

Regularność posiłków – w przypadku osób próbujących zrzucić kilogramy catering dietetyczny rozwiązuje duży problem który, stanowi regularność spożywania posiłków. Pomijanie posiłków w ciągu dnia i nadrabianie ich obfitą kolacją wieczorem, to na pewno nie metoda na chudnięcie. Pudełka sprawiają, że nauka systematyczności w jedzeniu staje się łatwa.

Mniejsze ryzyko podjadania – mając dostarczone do domu pełne meni w porcjach na cały dzień, sznsa że będziemy coś podjadać jest minimalna. Nasza silna wola jest wystawiona na mniejszą próbę.

Zbilansowanie posiłków i określona kaloryczność – wielka zaleta diety pudełkowej, dzięki Dzięki takiemu rozwiązaniu (zakładając, że oczywiście nie będziemy nic podjadać pomiędzy posiłkami!) mamy pewność, że dostarczamy swojemu organizmowi odpowiednią ilość kalorii. Dodatkowo tak przygotowany jadłospis z pewnością jest dobrze zbilansowany pod kątem makroskładników.

Antidotum na brak kulinarnych umiejętności – dietetyczny catering jest rozwiązaniem idealnym dla osób, które nie czują się najlepiej w roli kucharza i mają problemy z przygotowaniem nawet najprostszego dania. Zamiast dodatkowo denerwować się i marnować składniki, wygodniejszym rozwiązaniem jest zamówienie posiłków z dostawą do domu.

Wygoda – praktycznie wszystkie firmy cateringowych oferują możliwość zamówienia diety pudełkowej online. Bogate i czytelne programy żywieniowe publikowane z galeriami i menu na stronie, to standard wśród oferentów diet pudełkowych.

Anonimowość – dla wielu nawet wizyta u dietetyka to wstydliwe wyzwanie. Bardzo dużo pacjentów ze schorzeniami wymagającymi stosowania specjalnych diet lub osób borykających się z problemem nadwagi, zwyczajnie wstydzi się mówić o swoich problemach. Zamawianie cateringu z dostawą do domu pozwala im zachować prywatność i swoje sekrety dla siebie, Wygodnym rozwiązaniem jest także możliwość konsultacji dietetycznej online.

Możliwość przetestowania – wiele firm cateringowych umożliwia zamówienie próbnego pakietu, często w bardzo promocyjnej cenie, na podstawie którego możemy ocenić jakość posiłków i zadecydować czy chcemy spróbować przygody ze zdrowym odżywianiem.

Wady cateringu dietetycznego

Cena – a w zasadzie tylko konieczność jednorazowej zapłaty, która wygląda „drogo”. Ceny za pełne, całodniowe menu zaczynają się od około 37 złotych w zależności od lokalizacji i rodzaju diety. Najdroższe, specjalistyczne mogą kosztować nawet 90zł. Koszt miesięcznego planu może się więc wydawć wysoki. Dla wielu osób jest to duży jednorazowy wydatek w porównaniu z posiłkami domowymi i wydawaniem łatwych do „przeoczenia” 100-200zł w markecie. Pamiętajmy, że odchodzą nam nie tylko koszty zakupów spożywczych, ale również zasobów energii, wody i bezcenny czas.

Brak możliwości pełnego dopasowania – większość posiłków dietetycznych dostarczany w formie cateringu jest dostosowywa do naszych wymagań m.in. pod względem kaloryczności czy planu dietetycznego. Niestety większość firm nie oferuje możliwości pełnego dopasowania menu do naszych preferencji żywieniowych. Istnieje jednak możliwość wykluczenia niektórych składników. W przypadku większej ilości wykluczeń wiąże się to jednak ze wzrostem ceny. W systemie dietly.pl możesz porównywać cateringi i wybrać ofertę z najniższą ceną za wykluczenia.

Ekologia – ilość opakowań, których wymaga dieta pudełkowa może lekko frustrować. Na szczęści niektóre firmy wprowadzają opakowania biodegradowalne. To dobre rozwiązanie choć najczęściej dodatkowo płatne. Większość firm stosuje tańsze, standardowe styropianowe lub plastikowe pojemniki jednokrotnego użycia.

Odgrzewanie – niestety, duża część posiłków z cateringu dietetycznego, a przynajmniej te obiadowe lub kolacyjne muszą być odgrzewane np. w mikrofalówce. Może to niekorzystnie wpływać na ich smak.

Nawyki – skomponowane i przygotowane przez profesjonalistów posiłki dietetyczne dostarczone pod drzwi, oduczają nas samodyscypliny i zwalniają ze znajomości podstaw dietetyki. Czy w momencie w momencie kiedy zrezygnujemy z pudełek będziemy w stanie sami wykonać odpowiednie menu?

Ostatecznie tak czy nie?

Ostatecznie zestawienie plusów i minusów cateringo dietetycznego potwierdza sensowność tego rozwiązania. Szczególnie dla osób o specyficznych preferencjach żywieniowych i dla tych, którym wiecznie brakuje czasu. Również dla singli i tych którzy szukają oszczędności jednocześnie ceniąc zbilansowane pełnowartościowe posiłki. Każdy powinien indywidualnie zdecydować czy jest to rozwiązanie dobre dla niego. Warto chociaż spróbować cateringu. Szczególnie teraz kiedy wybór na rynku jest naprawdę ogromny.

Catering Dietetyczny

FIT-BODY

Twój
Catering
Dietetyczny

ZAMÓW