przykładowe gotowanie danie z diety pudelkowej z wyborem

Alkohol a dieta – o czym należy pamiętać?

Published On: 29 października, 2021
danie z brokułami z diety wegańskiej catering

Sportowy tryb życia i używki to elementy, które co do zasady nie idą ze sobą w parze. Jakie właściwości alkoholu sprawiają, że niweczy on podjęte przez nas starania? Jaki alkohol na diecie pozwoli nam ograniczyć liczbę przyjmowanych kalorii? W dzisiejszym wpisie przeanalizujemy najczęściej spotykane fakty i mity na temat napojów wyskokowych.

Dieta a alkohol, czyli jak liczyć imprezowe kalorie?

Badania wykazują, że jeden gram czystego alkoholu etylowego to 7 kcal. Warto pamiętać jednak, że alkoholowa matematyka nie oznacza, że ciemne półlitrowe piwo o 6% zawartości alkoholu ma 245 kcal. Nie mniej kluczową rolę pełnią pozostałe składniki, nadające danemu napojowi określony smak i aromat. W zależności od rodzaju alkoholu może to być cukier bądź np. wykorzystywany w piwie słód z jęczmienia czy pszenicy.

Alkohol a dieta – jak wybrać odpowiedni napój?

Świadomy wybór danego alkoholu to jeden z najważniejszych czynników pomagających ograniczyć nadprogramowe kalorie. Różnice pomiędzy kalorycznością poszczególnych napojów alkoholowych możemy zaobserwować na poniższym zestawieniu:

Piwa i cydry

  • cydr (400 ml) – 188 kcal,
  • piwo jasne (500 ml) – 220 kcal,
  • piwo ciemne (500 m) – 340 kcal,

Wina

  • białe wino wytrawne (120 ml) – 79 kcal
  • czerwone wino wytrawne (120 ml) – 82 kcal,
  • białe wino słodkie (120 ml) – 112 kcal,
  • czerwone wino słodkie (120 ml) – 128 kcal.

Alkohole wysokoprocentowe

  • wódka czysta (40 ml) – 88 kcal [1 100 kcal na półlitrową butelkę],
  • whisky (40 ml) – 88 kcal,
  • likier (40 ml) – 104 kcal,
  • wódka wiśniowa (40 ml) – 123 kcal.

nalewany czerwony napój do kieliszka

Kaloryczność napojów alkoholowych nie jest jedynym czynnikiem, który warto brać pod uwagę w rozważaniach nad doborem alkoholu. Świat nauki rozważa m.in. wpływ umiarkowanych ilości czerwonego wina na proces oczyszczania organizmu z tzw. wolnych rodników, których nadmiar może powodować miażdżycę, raka czy przyspieszać procesy starzenia.

Czy częsty alkohol na diecie sprzyja przyrostowi tkanki tłuszczowej na brzuchu?

Zależność pomiędzy sympatią do piwa a nadmiarową ilością tłuszczu w okolicach brzucha jest oczywista – wzbogacając swoją dzienną dietę o jedno piwo dziennie (ok. 220 kcal), w perspektywie miesiąca dostarczamy organizmowi niemal 7 000 kcal, co przekłada się na kilogram tkanki tłuszczowej więcej.

Warto pamiętać, że najlepszym towarzyszem piwa są rozmaite przekąski, takie jak chipsy czy paluszki, o fast foodach nie wspominając. Bardzo łatwo policzyć, że wieczorny seans filmowy czy mecz w telewizji może dostarczyć nam nawet kilkaset nadprogramowych kalorii, które mogą zaburzyć nam nasze plany żywieniowe.

Postaw na catering dietetyczny od Fit-Body

Chcesz mieć pełną kontrolę nad liczbą spożywanych kalorii? Potrzebujesz specjalnej diety, dostosowanej do Twoich potrzeb i oczekiwań? Zapoznaj się z autorskimi 10 planami żywieniowymi w różnych wariantach kalorycznych (od 700 do 3600 kcal) w odmianach wegańskich, wegetariańskich czy pozbawionych laktozy bądź glutenu. Przekonaj się, że zdrowa i zbilansowana dieta może być prostsza niż sądziłeś!